Tavsiyeler

Tutum Şekilleri

Çocuk Yetiştirme

Çocuğun Eğitimi

Özlü Sözler

Hikayeler

Slayt Sunu

 

SAĞLIKLI,  MUTLU  VE  BAŞARILI 

ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK  İÇİN;

 

 

1-         MUTLU VE BAŞARILI BİR ÇOCUK YETİŞTİRMENİZ SÖYLEDİKLERİNİZDEN ÇOK, KURDUĞUNUZ İLİŞKİ BİÇİMİNE BAĞLIDIR.

 

2-        ÇOCUĞUNUZUN HAYAT YOLUNUZ ÇİZEMEZSİNİZ, ONA ANCAK KENDİ YOLUNU ÇİZEBİLECEĞİ BİR HARİTA VEREBİLİRSİNİZ.

 

3-        SEVGİNİN BÜYÜKTEN KÜÇÜĞE, SAYGININ KÜÇÜKTEN BÜYÜĞE YÖNELECEĞİ DOĞRU DEĞİLDİR. BÜYÜĞÜN KÜÇÜĞE GÖSTERECEĞİ SAYGI, KÜÇÜĞE SAYGILI OLMAYI ÖĞRETİR.

 

4-        ÇOCUĞA SAYGI GÖSTERMEK ONUN BAĞIMSIZ BİR VARLIK OLDUĞUNU KABULLENMEKTİR.

 

5-        ÇOCUKLARINIZA VERECEĞİNİZ EN DEĞERLİ HEDİYE ,İLGİ VE ZAMANDIR.

 

6-        HOŞGÖRÜ KARŞIMIZDAKİNİ İSTEDİĞİMİZ GİBİ OLMAYA ZORLAMAK DEĞİL; KENDİ İSTEDİĞİ GİBİ OLMASINA İMKAN VERMEKTİR.

 

7-        ANNE BABA OLMANIN EN ZOR TARAFI, BİRŞEYİN NASIL DOĞRU YAPILACAĞINI BİLDİĞİ HALDE YANLIŞ YAPILMASINA SABIR GÖSTERMEKTİR.

 

8-        ÇOCUĞUNUZA ÖRNEK VERMEK YERİNE; ÖRNEK OLUN.

 

9-        ÇOCUK ANNE BABANIN GÖRÜLEN BİRÇOK ÖZELLİĞİNİ ALDIĞI GİBİ; GÖZLE GÖRÜNMEYEN ÖZELLİKLERİNİ DE ALIR.

 

10-      ÇOCUĞUNUZ BAĞIMSIZ BİR BİREY OLACAKTIR.LÜTFEN ONU SİZİN KİŞİLİĞİNİZİN DEĞERLENDİRİLECEĞİ BİR KARNE GİBİ GÖRMEYİN.

 

11-       ÇOCUĞUNUZUN DOĞRU DAVRANMASINI UZAKTAN KUMANDA İLE SAĞLAYAMAZSINIZ. ELLERİNİ YIKA, DİŞLERİNİ FIRÇALA, ODANI TOPLA DEMEK YERİNE ÖNCE BUNLARI BİRLİKTE YAPMALISINIZ.

 

12-      ÇOCUĞUNUZA HER GÜN ZAMAN AYIRIN. ÖNEMLİ OLAN AYIRDIĞINIZ ZAMANIN UZUNLUĞU DEĞİL, BU ZAMANIN NİTELİKLİ KULLANILMASIDIR.

 

13-      GÜNÜMÜZDE BİRÇOK EVDE TELEVİZYON ÇOCUK BAKICISI OLARAK KULLANILMAKTADIR. ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNDEN TELEVİZYON DEĞİL; ANNE BABA SORUMLUDUR.

 

14-      ÇOCUĞUNUZA PARANIN DEĞERİNİ ÖĞRETİN.HER KONUDAKİ ALIM KARARININ ÖNCELİKLE UCUZ VEYA PAHALILIKLA DEĞİL, ALINACAK NESNENİN BU PARAYA DEĞER OLUP OLMADIĞINI ANLATARAK ÖĞRENMELERİNİ SAĞLAYIN.

 

15-      ÇOCUĞUNUZUN YANLIŞLARINI DEĞİL; DOĞRULARINI YAKALAYIN.

 

16-      EĞİTMEK, DOĞRU TEPKİ  VERMEKTİR.

 

17-      ÖNEMLİ OLAN KARDEŞİNE VEYA ARKADAŞLARINA KIYASLA NE KADAR BAŞARILI OLDUĞU DEĞİL;KENDİ YAPABİLECEKLERİNE KIYASLA, NE KADAR BAŞARILI OLDUĞUDUR.

 

18-      ÇOCUĞUNUZUN BAŞARILARINI ÖVÜN; AMA ÖVERKEN AŞIRIYA KAÇMAYIN, SAMİMİYETİNİZDEN ŞÜPHEYE DÜŞEBİLİR.

 

19-      ÇOCUĞUNUZA ÇOCUK GİBİ DAVRANIRSANIZ, O DA HEP ÇOCUK KALIR.

 


 

ÇOCUKLARA YÖNELİK SIKÇA KULLANILAN
OLUMSUZ SÖZLER ÖZGÜVENİ SARSAR

 

 

         Olumsuz sözler, çocukların güven duygusunu zedeleyerek, “ben nasılsa yapamam” diye kendini şartlandırmasına yol açıyor. Ailelerin, çocuklara yapabilecekleri basit işleri görev olarak vermesi, yapabileceğine dair yönlendirmesi, yapıcı konuşması çocuklarda özgüveni artırmaktadır.

Çocukların özgüven kazanmasında anne, baba ve öğretmenler büyük ölçüde sorumludur. Anne babanın ve öğretmenin desteğini alan öğrenci, kendisine güvenildiğini bilir. Bu duyguyla girdiği işlerde başarılı olur. Aksi takdirde devamlı eleştirilen, hataları gösterilen ve başka insanlarla kıyaslanan kişilerin, kendine güveni olmaz.

Kamuoyu araştırmaları son yıllarda çocuk ve gençlerde kendilerine güven kaybının ciddi boyutlara ulaştığını göstermektedir. Bunda en önemli etkenin anne ve babanın devamlı olarak çocuğu geliştiren sözler yerine durduran sözler kullanılmasının etkili olduğu belirtilmektedir.

Anne babanın ‘sen zaten yapamazsın, beceriksizsin’ gibi olumsuz sözleri beyni programlıyor. Bu sözler çocuğun o kişiliğe bürünmesine sebep oluyor. Ebeveynlerin aşırı korumacı olmadan, çocuğa yapabileceği küçük görevler vermesi onun özgüven kazanmasında en etkili yoldur.  Çocuğa başarılı insanlar onu kırmadan örnek olarak verilebilir.. ‘Bak o yapabiliyor, sen de yapabilirsin, O ne kadar zorluk çekmiş ama çalışarak başarmış eminim sen de çok başarılı olabilirsin’ gibi yapıcı cümlelerle çocuğu yüreklendirebilirsiniz. Bu da çocuğa anne babasının kendisine ne kadar güvendiğini yaptıklarının iyi olduğunu ancak daha iyisini de yapabileceğine inandıklarını anımsatır.

 Böylece çocuk ilerde hem başarılı bir birey hem de özgüveni tam olan bir yetişkin olacaktır.

 


 

GELECEĞİN SUÇLUSU

 

ANNE VE BABALAR DİKKAT !!!!

Bu belge, ABD Houston Polis Müdürlüğü tarafından hazırlanmış
ve kentteki tüm evlere ve okullara dağıtılmıştır.

GELECEĞİN SUÇLUSUNU YETİŞTİRMENİN EN BASİT KURALLARI

* Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi vermeye başlayın. Bu biçimde o, herkesin onun geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır.

* Kötü sözler söylediği zaman gülün. Böylece o kendisinin akıllı olduğuna inanacaktır.

* Kararları hep siz verin. Ona düşünmeyi ve beynini kullanmayı hiç öğretmeyin! Yirmi bir yaşına gelince de kendi kararlarını, kendisi versin diye bekleyin.

* Yerde bıraktığı her şeyi kaldırın; kitaplarını, ayakkabılarını, kıyafetlerini, onun için her şeyi siz yapın ki, o tüm sorumluluklarını başkalarına yüklemeye alışsın.

* Onun gözünün önünde sık sık kavga edin ki, böylelikle aile bir gün parçalanırsa çok fazla üzülmesin.

* Ona istediği kadar harçlık verin ki, hiçbir zaman kendi parasını kazanmanın ne olduğunu öğrenmesin.

* Yiyecek, giyecek ve konforla ilgili tüm isteklerini yerine getirin ki, istediklerine ulaşmak için çalışmak gerektiğini öğrenmesin.

* Komsulara, öğretmenlere, polislere karşı her zaman onun tarafını tutun ki, onların hepsine karşı peşin hükümleri oluşsun.

* Tüm bunları ve benzerlerini yaparak yetiştirdiğiniz çocuğunuz bir gün suç işlerse, kendisinden özür dileyin. Ama onu felaket dolu bir yasama hazırladığınız için kendinize teşekkür etmekten geri kalmayın.